Przyszłe mamy chcą wiedzieć jak najwięcej o porodzie, ponieważ zwiększa to ich poczucie bezpieczeństwa i pozwala na psychiczne przygotowanie się do tego wyzwania. Dobrze wiedzieć wcześniej, jakie mogą wystąpić trudności i z czym się one wiążą. Należy podkreślić, że wszelkie komplikacje zdarzają się niesłychanie rzadko i nie należy się przedwcześnie niepokoić. Jedną z takich sytuacji jest – niewłaściwe dla naturalnego porodu – ułożenie poprzeczne płodu. Warto sprawdzić na czym polega, kiedy występuje i jak postępować w takim przypadku.
Na czym polega ułożenie poprzeczne płodu?
Ułożenie poprzeczne płodu polega na tym, że oś płodu i oś kanału rodnego są prostopadłe do siebie. To znaczy, że dzidziuś położony jest w poprzek brzucha mamy, a nie główką do dołu. Takie położenie jest niewłaściwe dla porodu naturalnego, dlatego w przypadku jego występowania, stosuje się cesarskie cięcie, czyli operację polegającą na rozcięciu powłok brzusznych oraz macicy. Częstotliwość występowania tego rodzaju położenia jest bardzo rzadka i stanowi około 1% porodów. Dlatego nie ma powodu, żeby martwić się na zapas! Ponadto, położenie dziecka może się zmienić, nawet w ostatnich dniach przed porodem.
W jakim okresie występuje ułożenie poprzeczne płodu?
Płód umiejscawia się w łonie matki do porodu w okresie między 32 a 38 tygodniem ciąży. Potem istnieje szansa na obrót do innej pozycji dzidziusia, ale niestety bardzo mała – u kobiet, które pierwszy raz rodzą, to około 8 procent, zaś u wieloródek nieco więcej. Jeśli więc ułożenie poprzeczne płodu pojawi się, należy wykonać tuż przed porodem USG, w celu upewnienia się czy sytuacja się nie zmieniła. Oczywiście lekarz prowadzący powinien poinformować cię, kiedy dokładnie najlepiej będzie wykonać takie badanie.
Co świadczy o położeniu poprzecznym płodu?
Ułożenie poprzeczne płodu można rozpoznać, jeśli zaobserwujesz u siebie następujące objawy:
- brzuch ma kształt szeroki i nieregularny,
- lewa i prawa strona brzucha są wypukłe, co wskazuje na ułożenie po bokach pośladków i główki dzidziusia.
Jeśli istnieje podejrzenie, że dziecko w łonie mamy ułożone jest poprzecznie, lekarz z pewnością wykona badanie USG, żeby to sprawdzić. W takim przypadku poród naturalny nie jest możliwy i wykonuje się cesarskie cięcie.
Ułożenie poprzeczne płodu – jak zapobiegać
Jeśli nie ma przeciwwskazań lekarskich, to należy do ostatnich dni przed urodzeniem dziecka dbać o aktywność fizyczną. Spacery i gimnastyka są więc jak najbardziej mile widziane. Zwiększa to szanse na zmianę położenia dzidziusia. Warto się przemóc i mimo dużej wielkości brzucha być aktywną osobą ciężarną, praktycznie do ostatniej chwili, ponieważ w tym czasie jest możliwe, że ułożenie poprzeczne płodu zmieni się na prawidłowe.
Prawidłowa pielęgnacja skóry po porodzie
Urodzenie dziecka z pewnością jest ogromnym przeżyciem emocjonalnym. Radość z przyjścia na świat malucha nie zmienia faktu, że wysiłek przy dochodzeniu do siebie po porodzie jest wyzwaniem dla każdej kobiety. Bardzo ważne jest w tym okresie wsparcie rodziny i pomoc w codziennych obowiązkach. Jako świeżo upieczona mama powinnaś dużo odpoczywać, by zregenerować organizm. W tym okresie pamiętaj też o pielęgnacji skóry, używaj balsamu do całego ciała tak, żeby odpowiednio nawilżyć i odżywić zmieniającą się sylwetkę. Równie ważna jest dbałość o pielęgnację twarzy, dlatego dobrze zastosować nawilżającą terapię odżywczą na dzień, która zapewnia barierę ochronną i doskonale regeneruje skórę.